Tempo zmian będzie ewolucyjne
Wyzwań w telekomunikacji nie brakuje – mówi Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej PIE. KATARZYNA KUCHARCZYK
W 2019 r. wartość rynku wyniosła 39,6 mld zł. Jak należy oceniać stan sektora telekomunikacyjnego w Polsce? Dostępność do internetu się poprawiła, zwiększa się długość linii światłowodowych, ale chyba nadal mamy jako kraj dużo do zrobienia?
Jeśli chodzi o wartość całego rynku telekomunikacyjnego, to mimo wzrostu w stosunku do 2018 r. tendencja nie jest pozytywna – wartość tego rynku jest w stagnacji przynajmniej od pięciu–sześciu lat. Podobna tendencja obserwowana jest w innych krajach europejskich, gdzie wartość całego rynku telekomunikacyjnego była w 2019 roku niższa niż w 2015 roku o około 7 proc.
Jeśli chodzi o dostęp do infrastruktury w skali kraju i porównania z UE, to Polska zrobiła bardzo duży postęp. W rankingu DESI w filarze łączność awansowaliśmy z 24. na 15. miejsce. Wynika to częściowo ze zmiany metodologii, ale też z ciągłej poprawy wskaźników dotyczących internetu szerokopasmowego.
Jakie są największe wyzwania?
To, co z pewnością pozostaje wyzwaniem, to nierównomierny rozwój i dostęp do infrastruktury w skali kraju. Występuje oczywiście różnica między miastami a wsią, ale jest też bardzo wyraźna różnica regionalna. O ile w generalnych zestawieniach, na poziomie całych krajów, Polska wygląda coraz lepiej na tle partnerów z UE, o tyle wschodnia i północno-wschodnia Polska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta