Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zastosowanie testu koncentracji

02 września 2020 | Rachunkowość
źródło: Rzeczpospolita

Definicja przedsięwzięcia jest istotna, ponieważ to od jej spełnienia zależy, czy przejęcie zespołu działań i aktywów zostanie rozliczone jako przejęcie biznesu (przedsięwzięcia) czy jako nabycie grupy aktywów. Aleksandra Rytko Senior Manager, CE IFRS Technical Desk, Deloitte Polska

 

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowa definicja przedsięwzięcia i nowe wytyczne w MSSF 3, w tym opcjonalny test koncentracji. Poprzedni MSSF 3 koncentrował się na identyfikacji biznesu, więc aby ustalić czy coś jest zespołem aktywów, konieczne było przeanalizowanie wszystkich wytycznych dotyczących definicji przedsięwzięcia, aby ostatecznie stwierdzić, że to nie jest ten przypadek. Zmieniony MSSF 3 zawiera propozycję drogi „na skróty". Otóż, opcjonalnie można przeprowadzić test koncentracji i jeśli da on odpowiedź pozytywną, przedmiotem przejęcia będzie zespół aktywów.

Kiedy stosować

Test koncentracji to potencjalne ułatwienie, które można, ale nie trzeba zastosować, niezależnie dla każdej transakcji przejęcia. Będzie to zasadne posunięcie przede wszystkim w przypadku, gdy mamy istotne wątpliwości, czy przejęty zespół aktywów i procesów jest przedsięwzięciem w rozumieniu MSSF 3.

Jeśli test koncentracji dał wynik pozytywny, to jest to wystarczające, aby skonkludować, że transakcja jest przejęciem zespołu aktywów, nawet jeśli szczegółowa analiza wykazałaby, że przejęcie obejmuje biznes, czyli że test był fałszywie dodatni. Zdaniem Rady MSR, test został skonstruowany w ten sposób, że ryzyko takich przypadków jest niewielkie.

Natomiast, jeśli wynik testu będzie negatywny, to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11751

Wydanie: 11751

Spis treści

Monitor Biznesu + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament