Podnajem to rozwiązanie na krótko
Długoterminowe umowy najmu pozostaną preferowaną formą zajmowania powierzchni – mówi Karol Grejbus, dyrektor działu reprezentacji najemcy w Knight Frank. ADAM ROGUSKI
Lockdown i pandemia w różny sposób wpłynęły na poszczególne części rynku nieruchomości. Najpo-ważniejsze turbulencje dotknęły galerie handlowe, osią sporu są oczywiście czynsze. Jak wygląda współpraca na linii wynajmujący–najemcy w biurach?
Każda umowa najmu jest skonstruowana indywidualnie i tak powinna być rozpatrywana. Były przypadki, że najemcy zwracali się do wynajmujących z wnioskiem o obniżenie czynszu z uwagi na pandemię, ale należy zwrócić uwagę, że pandemia nie wyłączyła budynków biurowych z użytkowania i powierzchnia jest cały czas dostępna dla najemców. To najemca decyduje, czy korzysta z powierzchni, dlatego w wielu przypadkach próby te okazywały się bezzasadne. Zdarzały się nieliczne przypadki, kiedy wynajmujący po rozpatrzeniu sprawy decydował się na przesunięcie płatności. Innym popularnym roz-wiązaniem było udzielenie zwolnienia z czynszu, ale w zamian za wydłużenie kontraktu. Zadaniem właściciela budynku było jednak wdrożenie procedur dotyczących bezpieczeństwa, a wynikających z przepisów nałożonych przez organy administracji państwowej.
Praca z domu była wcześniej stosowana, ale lockdown wymusił użycie jej na niespotykaną wcześniej skalę. Do tej pory biura nie działają w pełnej obsadzie. Jaka jest zatem przyszłość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta