Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania towarów
Nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Istnieją jednak sytuacje, w których takie działanie nie będzie skutkować obowiązkiem zapłaty podatku. DAMIAN LIBERTOWSKI
Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania towarów wynika bezpośrednio z treści art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. W myśl powyższego przepisu, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega nieodpłatne przekazanie towaru obdarowanemu (ściślej – przeniesienie nieodpłatnie na obdarowanego prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel), pod warunkiem że darczyńcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru bądź jego części składowych.
Oznacza to, że w sytuacji w której przedsiębiorca nieodpłatnie przekaże nabyte lub wytworzone przez siebie towary np. kontrahentowi (celem podtrzymania dobrej relacji handlowej) czy też potencjalnemu klientowi (np. celem promocji towarów), wówczas co do zasady u darczyńcy wystąpi obowiązek podatkowy na gruncie VAT. Niemniej jednak, od tej zasady ustawodawca przewidział dwa wyjątki. Dotyczą one prezentów o małej wartości oraz próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.
W związku z tym, jeśli przedsiębiorca zamierza nieodpłatnie przekazać nabyte czy też wytworzone przez siebie towary na cele związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą (np. wyżej wspomniana promocja towarów), celem rozstrzygnięcia czy wskazana czynność powinna zostać opodatkowana na gruncie VAT, należy ustalić czy przekazywany towar spełnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta