Blaski i cienie projektu prawa koncernowego
Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawiło projekt zmian do Kodeksu spółek handlowych. Mają one wprowadzić do prawa spółek regulacje prawa koncernowego. MARCIN CHOMIUK
Celem jest uregulowanie relacji prywatno-prawnych pomiędzy spółką dominującą i jej spółkami zależnymi, w sposób uwzględniający interes wierzycieli, członków organów oraz drobnych wspólników (akcjonariuszy) spółki zależnej.
Uchwalony w 2000 r. K.s.h. zawiera jedynie szczątkową regulację prawa koncernowego, odnoszącą się do koncernu umownego.
Jak jest dziś
Przesłankę jego powstania stanowi zawarcie pomiędzy spółką dominującą (SD) a spółką zależną (SZ), podlegającej ujawnieniu w rejestrze przedsiębiorców umowy o zarządzanie lub przekazywanie zysku. Ze względu na znikome korzyści dla spółek, które mogłyby wyniknąć z zawarcia takiej umowy, a także kontrowersje prawne, co do możliwego zakresu jej regulacji, w praktyce gospodarczej umowy te zawierana są niezwykle rzadko. W rzeczywistości przepisy regulujące koncern umowny są martwe. Poza regulacją ustawową pozostają koncerny faktyczne, powstające poprzez samo zaistnienie stosunku dominacji i zależności pomiędzy spółkami. Odpowiedzią na te deficyty regulacyjne oraz na potrzeby zgłaszane przez przedstawicieli biznesu ma być przedstawiona propozycja zmian ustawowych.
Grupa spółek i jej interes
Nowe regulacje mają odnosić się jedynie do spółek należących do grupy spółek. Grupę taką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta