Sprawiedliwie to nie znaczy wszystkim
Służba totalitarnemu państwu powinna być oceniana na podstawie czynów, a nie instytucji.
Problem obniżenia świadczeń emerytalnych byłym funkcjonariuszom służb mundurowych w okresie PRL pojawił się w działalności Rzecznika Praw Obywatelskich z dużym natężeniem po wejściu w życie w 2017 r. nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym tych funkcjonariuszy. Skarżący zwracający się do Rzecznika wskazywali, że chociaż w przeszłości nie dopuścili się czynów świadczących o naruszeniu przez nich praw człowieka, a dodatkowo w 1990 r. przeszli pozytywnie weryfikację i w konsekwencji pełnili dalej swoją służbę, to po wejściu w życie nowych przepisów traktowani są jako osoby działające na rzecz totalitarnego państwa. W rezultacie radykalnie obniżane są im świadczenia emerytalne. Decyzje wydawane przez organ rentowy masowo były zaś przez samych zainteresowanych skarżone do sądów jako naruszające ich prawa i realizujące zasadę zbiorowej odpowiedzialności.
Sąd Okręgowy w Warszawie powziął wątpliwość, czy stosowane przepisy ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych spełniają standardy konstytucyjne, i skierował w 2018 r. pytanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta