Eugenika i eksperymenty na psach
Choć z perspektywy XXI wieku może wydawać się to barbarzyńskie, pierwsze mniej lub bardziej udane transplantacje narządów przeprowadzano na kotach i psach.
Zwolennik eugeniki był pierwszym, który przeprowadził próbę przeszczepienia serca i obu płuc, choć eksperyment ten przeprowadził na kotach. Alexis Carrel, francuski chirurg i laureat medycznego Nobla z 1912 r., dokonał tego już na początku XX wieku, co zresztą przyniosło mu tytuł pioniera transplantologii. To również Carrelowi zawdzięczamy wypracowanie technik szwu chirurgicznego naczyń krwionośnych, które znacznie przyczyniły się do postępów, jakie w kolejnych latach poczyniono w przeszczepianiu narządów. Inna sprawa, że to również on zabiegał o uznanie i stosowanie eugeniki w państwie Vichy, starając się w ten sposób oczyścić świat ze zbrodniarzy i zwyrodnialców.
Drugim w kolejce do tytułu pioniera transplantologii był Rosjanin Władimir Diemichow, który w 1946 r. rozpoczął eksperymentalne przeszczepy płuc u psów. To właśnie on opracował technikę ciągłego utrzymywania dopływu krwi do mózgu w trakcie zabiegu, z wyjątkiem kilku minut na jednym krytycznym etapie przeszczepu. Diemichow znany był także z tego, że od 1954 r. przeprowadzał w Rosji także przeszczepy głów u psów, spośród których wiele zabieg przeżywało, choć nie żyło potem dłużej niż 29 dni.
Prace Diemichowa przysporzyły mu światowej sławy i inspirowały m.in. takie sławy jak Christian Barnaard,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta