Zmiana lasu na grunt rolny wymaga rzetelnej analizy
Decyzje o odmowie zgody na zmianę lasu na użytek rolny zostały wydane z naruszeniem przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego – orzekły sądy. Dlatego organy administracji publicznej będą musiały je rozpoznać ponownie.
Decyzje o odmowie zgody na zmianę lasu na użytek rolny zostały wydane z naruszeniem przepisów k.p.a. Taki wspólny mianownik połączył wyroki w dwóch sprawach, rozpatrywanych ostatnio przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oraz przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.
Z praktyki wiadomo, że zmiana lasu na użytek rolny jest prawnie niemożliwa. Art. 13 ust. 2 ustawy o lasach dopuszcza ją jedynie w wyjątkowych, szczególnie istotnych sytuacjach. Wymaga też zgody starosty, którego decyzja ma charakter całkowicie uznaniowy. Więc już w I instancji sprawa przeważnie kończy się odmową. Znaczenie i potrzeba ochrony lasów nie budzą bowiem wątpliwości.
Wywłaszczenie pod Via Baltica
Nie miał ich też starosta oraz samorządowe kolegium odwoławcze, którzy nie wyrazili zgody na zmianę klasyfikacji lasu o powierzchni 1,76 ha, wchodzącego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta