Jak zostać monarchą
WIKTOR FERFECKI Były przedsiębiorca wskrzesił Królestwo Polskie i dał się obrać królem. Do projektu wciągnął arcybiskupa i profesora filozofii, a obecnie stara się skusić byłego europosła. Nie jest wyjątkiem, pretendentów do tronu jest już kilku.
Mirosław Piotrowski ma habilitację z historii, jest profesorem KUL i byłym wieloletnim europosłem kojarzonym ze środowiskiem Radia Maryja. W ostatnich wyborach kandydował na prezydenta. Od soboty 12 grudnia jest zaś premierem. Jednak nie III RP, lecz Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Królestwa Polskiego-Lehii.
Piotrowski nie jest jedyny, bo w królestwie szybko przybywa dostojników. Oprócz premiera ma też ono m.in. prymasa, hetmana, prezydenta, kanclerza i wiceprezydenta. No i oczywiście króla: Leha XI Wojciecha Edwarda I, oficjalnie występującego jako „Król Elekt Polski-Lehii Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polaków, Lachów, Le[c]hów, Le[c]hitów, Sarmatów, Wenedów, Wandalów; Wielki Książę Litewski, Ruski, Kaszubski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Inflancki, Smoleński, Siewierski, Czernichowski, Śląski, Łużycki, Wenedyjski, Wielecki, Miśnieński, Milicki, Lutycki, Wielecki, Obotrycki; Książę Lotaryngii i Barrois, Książę Bari i Rossano; Pan i Dziedzic Lehii, Rusi, Ziemi Królewieckiej, etc.". Pod koniec tej wyliczanki dodaje, że jest też osobą zgłaszającą pretensje do Królestwa Jerozolimy, ziem zakupionych lub otrzymanych przez Polaków w XVIII i XIX wieku w Teksasie (szczególnie przez Leopolda Moczygembę), a nawet do Wielkiej Luizjany.
Dbałość o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta