Przegrywali zawsze ci, z którymi byłem
Stanisław Cat-Mackiewicz Dotknęło mnie niesłychanie Twoje niemądre twierdzenie, że to ja robię z legalizmu k... [w oryginale niewykropkowane – red.]. Wydaje mi się, że ja jeden z emigracji nie sprzedaję się nikomu i nie wynajmuję.
Stanisław Cat-Mackiewicz (1896–1966) – wybitny polski publicysta XX wieku, a zarazem niespełniony polityk – poprowadził od czerwca 1954 do sierpnia 1955 w Londynie emigracyjny Rząd RP. Ten monarchista, apologeta Wilna, Kresów i szlachty litewskiej, arystokracji herbowej z Radziwiłłami na czele, zwolennik przewrotu majowego, miłośnik Piłsudskiego, a przeciwnik faszyzujących sanacji i endecji – uznał, że w ten sposób może przydać się zniewolonemu przez komunistów krajowi. Podejmował ostatnią próbę obrony politycznego sensu polskiej emigracji.
Po przyjeździe w roku 1956 do Peerelu Cat pisał: „Na emigracji jest upiorzysko i ja byłem upiorem razem z upiorami, teraz przyjechałem do ludzi żywych, ale sam zostałem upiorem, zjawiskiem z tamtego świata". Wizja tutejszych „żywych ludzi" miała w nim niebawem podupaść, jednak potępienia emigracji politycznej powtarzał stale.
Korespondencja premiera jest składową dwóch jego korespondencyjnych dekad – londyńskiej (1946–1956) i warszawskiej (1956–1966). Całość wydana zostaje właśnie przez KARTĘ jako „Odsłony Cata. Stanisław Mackiewicz w listach". Cata-Mackiewicza przedstawiamy listami pisanymi wówczas przez niego do różnych osób, przechowywanymi głównie w archiwach Ośrodka KARTA (przekazał wnuk, Piotr Niemczyk), Emigracji w Toruniu i Instytutu Literackiego w Paryżu.
Książka stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta