Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PPK: czas na ostatnie grupy pracodawców

11 lutego 2021 | Kadry i Płace | Oskar Sobolewski

Firmy prywatne, które dotąd nie utworzyły pracowniczego planu kapitałowego, muszą zawrzeć umowy o prowadzenie PPK do 10 maja 2021 r. Z tego obowiązku mogą się zwolnić mikroprzedsiębiorcy po spełnieniu kilku warunków. Oskar Sobolewski prawnik w Wojewódka i Wspólnicy sp.k . ekspert Instytutu Emerytalnego

W I połowie 2021 r. zakończony zostanie etap wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK), które w największych przedsiębiorstwach funkcjonują już od połowy 2019 r. PPK to dobrowolna (dla zatrudnionych) forma oszczędzania na okres po osiągnięciu 60. roku życia, a także na inne cele przewidziane w ustawie. Ten program prowadzi pracodawca we współpracy z instytucją finansową.

Pracodawca ma obowiązek wybrać instytucję finansową zarządzającą PPK w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych, a następnie zawrzeć dwie umowy:

- o zarządzanie PPK,

- o prowadzenie PPK.

Na etapie funkcjonowania PPK pracodawcy mają obowiązek terminowo naliczać, potrącać i odprowadzać wpłaty do PPK. Za każdego uczestnika w ramach własnej wpłaty pracodawca przekazuje co najmniej 1,5 proc., a maksymalnie 4 proc. wynagrodzenia uczestnika. Uczestnik PPK finansuje wpłatę w wysokości od 2 proc. do maksymalnie 4 proc. (poza sytuacjami, gdy może skorzystać z jej zmniejszenia do 0,5 proc.). Łącznie do PPK można przekazać za każdy miesiąc maksymalnie 8 proc. wynagrodzenia uczestnika.

Za nieterminowe zawarcie umowy o zarządzanie PPK pracodawca może zostać ukarany grzywną w wysokości do 1,5 proc. budżetu wynagrodzeń za poprzedni rok obrotowy.

Etapy wdrażania

PPK jest wdrażane etapami. W pierwszym etapie, który miał miejsce w II połowie 2019 r., PPK...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11885

Wydanie: 11885

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament