Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przez rejestr dzieł może przybyć sporów o etaty

11 lutego 2021 | Kadry i Płace | Bartosz Wszeborowski Marcin Szlasa-Rokicki

Gdy w wyniku kontroli ZUS podważy zawarte przez przedsiębiorcę umowy o dzieło, wykonawca (przyjmujący zamówienie) zyska argument dla sądu pracy, że faktycznie był pracownikiem. To na nim spoczywa jednak ciężar dowodu.

Art. 22 § 11 kodeksu pracy wskazuje, że zatrudnienie w warunkach odpowiadających stosunkowi pracy jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Ma to zapobiegać omijaniu przepisów prawa pracy i zastępowaniu umowy o pracę innymi formami zatrudnienia, w tym umowami o dzieło, które nie stanowią samodzielnego tytułu do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak wprowadzenie rejestru umów o dzieło i nowy obowiązek przedsiębiorców polegający na informowaniu ZUS o tego typu umowach wpłyną na sprawy o ustalenie istnienia stosunku pracy? Czy przedsiębiorca, który uzyska niekorzystne rozstrzygnięcie w sprawie przeciwko ZUS, będzie mógł zwrócić się z roszczeniem regresowym do przyjmującego zamówienie?

Kosztowna ewidencja

1 stycznia 2021 r. znowelizowana została ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z dodanym do art. 36 ust. 17: płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło informuje Zakład o zawarciu każdej umowy o dzieło, jeżeli umowa taka zawarta zostanie z osobą, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, w terminie 7 dni od dnia zawarcia tej umowy.

Ten obowiązek dotyczy umów o dzieło zawieranych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11885

Wydanie: 11885

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament