Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko „trzynastka” w raporcie ZUS RPA

11 lutego 2021 | Kadry i Płace | Tomasz Lewandowski

Pracodawca, który w tym roku wypłaci zatrudnionym oskładkowane przychody za 2020 r., powinien je wykazać w dodatkowym raporcie rozliczeniowym. Ale to nie jest jedyny przypadek, kiedy trzeba złożyć ten dokument. dr Tomasz Lewandowski adwokat, Senior Associate SMM Legal

 

Od 1 stycznia 2019 r. w dokumentacji składkowej przedstawianej przez pracodawców pojawił się nowy raport – ZUS RPA. Ten imienny raport miesięczny o przychodach ubezpieczonego / okresach pracy nauczycielskiej wbrew pozorom nie dotyczy tylko pracodawców z sektora edukacji. Obejmuje on wszystkich pracodawców, którzy w danym roku wypłacają przychód należny za inny rok. Raport ZUS RPA składają więc m.in. pracodawcy, którzy wypłacają pracownikom wynagrodzenie do 10. dnia kolejnego miesiąca (tj. wynagrodzenie za grudzień 2020 r. w styczniu 2021 r.). Celem tego rozwiązania jest ułatwienie ZUS przypisania kwot do poszczególnych lat pracy pracownika. Ma to pomóc w procesie ustalania prawa do ewentualnej renty lub emerytury. Może też wpływać na wysokość przyznanego świadczenia.

Obowiązek złożenia

Imienny raport miesięczny ZUS RPA składa się:

- jeżeli ubezpieczonemu w danym miesiącu wypłacono przychód należny za inny rok kalendarzowy niż rok,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11885

Wydanie: 11885

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament