Dochody Polaków: milionerzy kontra płacowe minimum
Zróżnicowanie wynagrodzeń przy pracy na etat okazuje się znacznie mniejsze niż przy umowach cywilnoprawnych. Może to potwierdzać zasadę, że im ktoś więcej zarabia, tym bardziej szuka sposobów, by płacić mniejsze daniny.
Najbardziej w Polsce spłaszczone są dochody emerytów i rencistów – wynika z tegorocznej edycji badań Ministerstwa Finansów „Wybrane aspekty systemu podatkowo-składkowego". W tej grupie współczynnik Giniego wynosi poniżej 0,3, co pokazuje, że rozwarstwienie dochodowe jest relatywnie niskie (współczynnik Giniego przyjmuje wartości od 0 do 1, a im wyższy, tym większe zróżnicowanie). – To dosyć zrozumiałe, ponieważ cały nasz system podatkowo-składkowy powoduje, że emerytury są ograniczane zarówno od dołu, jak i od góry – zaznacza Michał Brzeziński z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak wyjaśnia, system świadczeń minimalnych powoduje, że grupa osób z „groszową" emeryturą jest niewielka. – Z drugiej strony, nawet jeśli ktoś dużo zarabia, to składki na ubezpieczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta