O czym przedsiębiorca- -dłużnik wiedzieć powinien
Oddłużenie, jak każdą kurację, należy zacząć od postawienia diagnozy. Zadłużony przedsiębiorca powinien mieć rozeznanie: ile ma długów, z jakich tytułów one wynikają oraz posiadać dokumentację, która to potwierdzi.
Nie ma panaceum, które może zastosować każdy zadłużony przedsiębiorca. Czynności faktyczne muszą być dostosowane do jego sytuacji. Analiza konkretnego przypadku jest punktem wyjścia do opracowania strategii wyjścia z długów.
Niebezpieczne tryby postępowania
Wielu przedsiębiorców – osób fizycznych finansuje się z pożyczek w parabankach lub korzysta z bankowych kredytów gotówkowych. Jeśli w umowie przedsiębiorca nie ujawnił, że pożyczka jest przeznaczona na działalność gospodarczą, to formalnie działa on jako konsument. Wówczas jest przez prawo traktowany w sposób uprzywilejowany. Może się okazać, że wcale nie będzie zobowiązany spłacać części długu, np. prowizji od pożyczki (jeszcze do niedawna sięgały one nawet 100 proc. kwoty kapitału). Nawet jeśli bank czy parabank wypowie umowę i wystąpi do sądu, to istnieją bardzo duże szanse, że powództwo w dużej części zostanie oddalone. Sam proces w pierwszej instancji potrwa przynajmniej pół roku.
Trzeba jednak pamiętać o innych, niebezpiecznych dla dłużnika trybach postępowania. Duże podmioty, np. banki lub firmy energetyczne, ze względu na mniejsze koszty składają pozwy do lubelskiego e-Sądu. Procedura elektronicznego postępowania upominawczego ma w teorii zapewniać szybkie rozpoznanie sprawy i uzyskanie tytułu wykonawczego. W praktyce tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta