Na jakie wsparcie może liczyć branża farmaceutyczna i medyczna
Nie wszystkie podmioty, które poniosły straty otrzymają pomoc finansową z tarczy antykryzysowej. Dzięki zmianom w ustawach branżowych nowe uprawnienia zawodowe uzyskali farmaceuci.
Znaczenie branży farmaceutycznej ujawniło się wyjątkowo mocno w ubiegłym roku. Działa w niej szereg różnorodnych podmiotów zaczynając od producentów leków, przez hurtownie farmaceutyczne i apteki, firmy transportowe i logistyczne, diagnostów laboratoryjnych, sklepy medyczne a nawet podmioty lecznicze. Każdy z tych podmiotów odczuł skutki pandemii. Niektóre z nich dostały wsparcie finansowe, inne nie. Części przedsiębiorców rozwiązania prawne pozwoliły na łatwiejsze prowadzenie działalności. Paradoksalnie, niektóre z tych rozwiązań takie jak choćby telemedycyna dzięki pandemii mogły wreszcie zostać faktycznie wdrożone.
Tarcza antykryzysowa
W związku z trwającą pandemią wirusa COVID-19, jednym z podstawowych narzędzi wspomagających polskich przedsiębiorców jest tarcza antykryzysowa. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie na rynku przedsiębiorców objętych pomocą oraz ochrona miejsc pracy. Wymogiem skorzystania z pierwszych tarcz antykryzysowych było posiadanie statusu przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 ust. 1 i 2 ustawy Prawo przedsiębiorców. Taki podmiot musiał spełnić również dodatkowe kryteria, w szczególności odnotować określony ustawą spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19. Ze wskazanej pomocy skorzystało wiele podmiotów z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta