Służebność przesyłu alternatywą dla własności warstwowej
Wykorzystanie przestrzeni nad torami jest dziś mocno utrudnione. Wymaga stosowania prawniczej ekwilibrystyki.
Po prawie dekadzie powracają prace nad wprowadzeniem w Polsce prawa własności warstwowej. Chodzi o oderwanie od zasady superficies solo cedit i umożliwienie wyodrębnienia własności przestrzeni nad lub pod ziemią, niezależnie od własności czy użytkowania wieczystego gruntu. O takie prawo zabiega m.in. spółka PKP, która uzyskałaby możliwość komercyjnego zagospodarowania przestrzeni nad torami kolejowymi.
Dziś możliwość wykorzystania przestrzeni nad torami jest mocno utrudniona. Brak adekwatnej instytucji prawnej wymaga stosowania prawniczej ekwilibrystyki (np. ustanawiania „służebności zabudowy"), co negatywnie rzutuje na możliwości finansowania i późniejszego obrotu inwestycją. W konsekwencji niezagospodarowanych pozostaje bardzo wiele atrakcyjnie położonych nieruchomości kolejowych. Zmiana tej sytuacji jest uzasadniona urbanistycznie, może pozwolić na lepsze wykorzystanie doskonale zlokalizowanych, skomunikowanych i uzbrojonych nieruchomości, a przy okazji może się przyczynić do polepszenia sytuacji ekonomicznej PKP.
Warto jednak przypomnieć, że nie tylko własność warstwowa jest rozwiązaniem tego problemu. Jest na to dużo prostszy sposób – wystarczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta