Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak krok po kroku rozliczyć dofinansowanie wynagrodzeń pracowników?

05 marca 2021 | Biznes w czasie pandemii | Anna Gwiazda

Przedsiębiorcy, którzy skorzystali ze świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej powinni pamiętać o ich prawidłowym i terminowym rozliczeniu. W przeciwnym razie będą musieli liczyć się z obowiązkiem zwrotu dofinansowania.

 

 

Dotyczy to zarówno dofinansowania wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy (art. 15g ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych), jak i dofinansowania wynagrodzeń pracowników nieobjętych przestojem, przestojem ekonomicznym oraz obniżonym wymiarem czasu pracy (art. 15gg w/w ustawy).

Raportowanie na etapie pobierania dofinansowania

Już na etapie pobierania dofinansowania, pracodawcy zobowiązani są do prawidłowego raportowania do wojewódzkiego urzędu pracy wszelkich zmian, które mają wpływ na wysokość środków wypłacanych w transzach z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Informacje powinny być przesyłane do WUP w terminie 7 dni od zdarzenia, które obowiązek taki wywołuje.

Ważne!

Zmianą, o której należy w szczególności poinformować WUP jest rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem objętym dofinansowaniem. W okresie pobierania świadczeń obowiązuje co prawda zakaz wypowiadania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników, jednak zdarzyć się może, że to sam pracownik wystąpi z inicjatywą rozwiązania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11904

Wydanie: 11904

Spis treści

Komunikaty

Tereny inwestycyjne + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament