W planie odbudowy mało pomocy dla firm
Tylko co trzeci złoty z KPO może trafić bezpośrednio do spółek lub na programy wspierające rozwój biznesu. To niezbyt dużo, skoro to właśnie sektor prywatny ucierpiał w pandemii najbardziej.
Krajowy Plan Odbudowy pokazuje, jak Polska zamierza wykorzystać ok. 23,9 mld euro dotacji z unijnego mechanizmu odbudowy i zwiększania odporności. KPO zakłada realizację kilkunastu kluczowych reform (związanych z zieloną i cyfrową transformacją, poprawą służby zdrowia czy wzrostem konkurencyjności gospodarki), którym podporządkowane są tzw. wiązki inwestycji i projektów.
Ile na zadania publiczne
To dosyć ogólny dokument, jednak „Rzeczpospolita" przeanalizowała, do kogo mają popłynąć dotacje, kto bezpośrednio skorzysta z planu odbudowy. Okazuje się, że największym takim bezpośrednim beneficjentem może być szeroko pojęty sektor publiczny, zarówno administracja, jak i przedsiębiorstwa publiczne, gdzie – jak wynika z naszych szacunków – trafić może nawet ok. 60–65 proc. całego KPO.
Plan odbudowy zakłada bowiem, że z unijnych dotacji będą finansowane takie projekty jak zakup szczepionek przeciwko Covid-19 (1,36 mld euro) czy kontynuacja rządowego programu „Czyste powietrze" (3,2 mld euro m.in. na wymianę starych pieców w gospodarstwach domowych). Przewiduje się też np. duży program kolejowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta