Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez szans ucieczki od traumy

20 kwietnia 2021 | Rzecz o prawie | Przemysław Kazimirski

Algorytm postępowania z cudzoziemcami jest dziurawy.

 

Sześć strzeżonych ośrodków dla uchodźców w Polsce to nasza krajowa oferta dla szukających lepszego jutra, wolnego od traumy i wojny.

Zgodnie z przepisami prawa krajowego powinny do nich trafiać osoby, które ubiegają się o ochronę międzynarodową oraz te, które przebywają w naszym kraju nielegalnie. Nie powinny zaś trafić do nich ci, którzy w przeszłości doświadczyli tortur, osoby, które w wyniki umieszczenia w ośrodku poniosą uszczerbek na zdrowiu, oraz małoletni bez opieki.

Pobyt w ośrodku powinien być możliwie jak najkrótszy – wystarczający do wyjaśnienia sytuacji cudzoziemca bez zbędnej zwłoki. Podobnie jak inne rodzaje detencji (np. penitencjarna), detencja administracyjna cudzoziemców w ośrodkach powinna mieć co do zasady charakter ostateczny i wyjątkowy. Tyle mówią przepisy.

Praktyka rozmija się z zasadami

Praktyka, którą w trakcie wizytacji ośrodków zidentyfikował Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur (KMPT) działający w Biurze RPO, rozmija się jednakże...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11942

Wydanie: 11942

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament