Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak obliczyć powierzchnię sprzedażową lokalu

20 kwietnia 2021 | Dobra Administracja | Piotr Pawłowski, Milena Gapska

Powierzchnia mieszkania to jedna z najważniejszych wartości sprzedażowych – wyznacza cenę lokalu, na jej podstawie ustala się udział nabywcy w gruncie. Kupujący lokal jest więc zainteresowany sposobem, w jaki deweloper dokonuje pomiaru.

 

Pozornie wydaje się to łatwe – obliczenie powierzchni to zwykła czynność matematyczna, którą, biorąc pod uwagę poziom dzisiejszych urządzeń mierniczych, można wykonać bez większych problemów. Musimy jednak wziąć pod uwagę to, na podstawie jakiej normy należy dokonać pomiaru. Najczęściej stosowaną normą jest norma PN-ISO 9836. Powyższa kwestia skomplikowała się jednak w związku wprowadzeniem w zeszłym roku nowego rozporządzenia określającego formę i zakres projektu budowlanego.

Nowe rozporządzenie każe stosować aktualną normę ISO, która nie daje już możliwości wliczenia do powierzchni lokalu powierzchni pod ściankami działowymi. Tutaj powstaje pytanie – którą normę stosować do obliczenia powierzchni użytkowej lokali wybudowanych na podstawie „starych" projektów budowlanych?

Norma PN-ISO 9836

Dotychczas stosowano w budownictwie normę PN-ISO 9836: 1997. W dużym skrócie można powiedzieć, że ta norma budowlana określa zasady pomiaru powierzchni użytkowej całego budynku, poszczególnych kondygnacji oraz jednostkowych lokali. Norma zawiera wytyczne, mówiące w jaki sposób należy dokonywać pomiaru, w szczególności, które powierzchnie brać pod uwagę przy pomiarze.

Norma PN-ISO 9836: 1997 była wprost wskazana w „starym" rozporządzeniu dotyczącym formy projektu budowlanego. W związku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11942

Wydanie: 11942

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament