Krajowe i unijne: ważne i ważniejsze
Spór o prymat konstytucji nad traktatami nie wygasa.
W dyskusji o zgodności z unijnymi traktatami (traktat o Unii Europejskiej i traktat o Funkcjonowaniu UE) zmian w organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce powraca pytanie wydawałoby się zupełnie podstawowe: co ma pierwszeństwo: konstytucja czy prawo Unii Europejskiej?
Najpierw dwa założenia. Po pierwsze, odpowiedź nie może być uproszczona. Po drugie, nadrzędność konstytucji, w świetle dotychczasowego orzecznictwa polskiego Trybunału Konstytucyjnego, powinna być rozumiana w sposób, który pozwala na wykonanie zobowiązań wynikających z naszego członkostwa w Unii.
Te kwestie nie pojawiają się w polskiej debacie po raz pierwszy. O to, co wynika z zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej względem Konstytucji RP, pytał już zarówno Sąd Najwyższy w 2018 r., jak i Naczelny Sąd Administracyjny w 2019 r. Zasada pierwszeństwa zobowiązuje SN do odstąpienia od stosowania tych przepisów krajowych, które zastrzegają właściwość Izby Dyscyplinarnej, jeśli SN uzna, że w Izba obecnym składzie nie jest organem bezstronnym i niezawisłym od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Zresztą tak orzekł Sąd Najwyższy – Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyrokach z 5 grudnia 2019 r. i 15 stycznia 2020 r. Odpowiadając zaś na pytanie prejudycjalne NSA ws. odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa, TSUE wskazał, że zasada pierwszeństwa wymaga odstąpienia od zastosowania omawianych zmian w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta