Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędzia w internecie ma być skromny i przyzwoity

20 kwietnia 2021 | Prawo co dnia | Agata Łukaszewicz

Mają prawa jak każdy z nas, na wiele rzeczy muszą jednak szczególnie uważać.

 

Ostrożność sędziów w kontaktach z mediami i podczas korzystania z social mediów to zalecenia z najnowszego raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości „Granice wolności ekspresji sędziów". To wynik analizy przepisów o statusie sędziego z 8 państw, głównie europejskich i dokumentów: Powszechnej Karty Sędziów, dorobku Międzynarodowej Komisji Prawniczej i orzecznictwa ETPCz w sprawach sędziowskich. Dr Agnieszka Wedeł-Domaradzka, autorka publikacji, przytacza też raport specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. niezależności prawników, który podczas obrad Rady Praw Człowieka przedstawił swe rekomendacje.

Wolność online

– Brakuje wskazówek w regulacjach prawa międzynarodowego i wiedzy, czy i w jaki sposób sędziowie i prokuratorzy mogliby korzystać ze swych wolności online – głosi raport. Powinny więc to nadrobić ustawodawstwa krajowe. Wyraźnie zaznaczono, że sędziowie jak inni obywatele mają prawo wykonywać swe prawa do wolności słowa,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11942

Wydanie: 11942

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament