Jak przenieść umowę deweloperską
Najwłaściwszą formą dla przeniesienia praw i obowiązków z umowy deweloperskiej będzie forma notarialna.
W obrocie gospodarczym nierzadko wystąpić może potrzeba zmiany strony umowy, co dotyczy również zmiany strony umowy deweloperskiej, uregulowanej ustawą z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U.2019.1805 t.j.). Najczęściej potrzeba takiej zmiany wystąpi po stronie nabywcy.
Zmiana nabywcy wymagać będzie zarówno przeniesienia (cesji) wierzytelności (praw), jak i długów (obowiązków) dotychczasowego nabywcy na nową osobę.
Deweloper na taką cesję musi wyrazić zgodę, przy czym najczęściej zawarta umowa deweloperska w tym aspekcie nie będzie zawierała żadnych postanowień lub wprost wyłączać będzie przeniesienie praw i obowiązków z umowy bez zgody dewelopera.
Cesja w akcie notarialnym
Najwłaściwszą formą dla przeniesienia praw i obowiązków z umowy deweloperskiej będzie forma notarialna. Nie tylko pozwoli ona dodatkowo na wprowadzenie ewentualnych zmian do pobocznych postanowień umowy, ale również zapewni nowemu nabywcy możliwość uzyskania wpisu roszczenia o przeniesienie własności lokalu do działu III księgi wieczystej nieruchomości. Jednocześnie zagwarantuje obu stronom uprawnienie do dochodzenia przed sądem wykonania umowy w pełnym zakresie, a więc przeniesienia lokalu na nabywcę w zamian za zapłatę ceny.
Praktycznym rozwiązaniem jest zawarcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta