Złośliwe zgłaszanie wniosków do ksiąg wieczystych
Oprócz wadliwości ustawy problemem jest opieszałość sędziów w wykreślaniu wzmianek.
Zasadniczą funkcją ksiąg wieczystych jest ustalenie stanu prawnego nieruchomości w postaci dostępnej dla każdego, publicznej ewidencji praw rzeczowych na nieruchomościach. Celem powinno więc być stworzenie systemu ksiąg wieczystych z uporządkowaną, sprawną bazą danych, która byłaby źródłem aktualnych i zgodnych z prawdą informacji. Prawodawca w 2001 r. wprowadził zmiany w przepisach traktujących o księgach wieczystych, aby stworzyć system informatyczny pozwalający dokonywać wpisu do księgi wieczystej niezwłocznie po złożeniu wniosku.
Potrzeba uporządkowania i usprawnienia systemu ksiąg wieczystych nie budzi wątpliwości. Należy zmierzać do uproszczenia postępowania rejestracyjnego i zredukowania do minimum czynności z zakresu biurowości.
Z papieru do systemu
Sposób ręcznych zapisów w tradycyjnej księdze wieczystej z pewnością był przestarzały w dobie elektronicznego przetwarzania danych, co uzasadniło zastąpienie go nowoczesnym systemem komputerowym z centralną bazą danych.
Zgodnie z ustawą z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece księgi wieczyste jako publiczne rejestry prawne są zakładane i prowadzone w postaci elektronicznej. Zmiana postaci papierowej na elektroniczną nastąpiła w wyniku przeniesienia przez wyznaczone sądy. Odbywało się to sukcesywnie i nie wymagało działań ze strony właścicieli nieruchomości.
Numer...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta