Koszt transportu na fakturze za towar
Cena, jaką sprzedawca płaci za dostarczenie produktu nabywcy nie powinna być wyodrębniona na fakturze towaru, którego dotyczy. Nie ma jednak przeciwskazań, aby zawrzeć ją w tzw. informacjach dodatkowych.
Stanowisko takie zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 marca 2021 r. (0111-KDIB3-3.4012.707.2020.1.MW).
Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości rozbicia na wystawianej fakturze ceny towaru i jego transportu (tj. wskazanie towaru i kosztów transportu tego towaru w dwóch oddzielnych liniach) oraz w zakresie stawki VAT, jaka powinna zostać zastosowana dla usługi transportu w takim przypadku.
Wnioskodawczyni wskazała, że sprzedaje towary za granicę. Przy wywozie towarów do odbiorców spółka nie świadczy usług transportu, a korzysta w usług podmiotów zewnętrznych. Zagraniczni klienci oczekują od wnioskodawcy, że na fakturze zostanie wyodrębniony koszt transportu w osobnej pozycji niż towar, którego ten transport dotyczy.
Wątpliwości spółki
W związku z tym spółka zadała we wniosku dwa pytania: czy na fakturze za towar może wyodrębnić w osobnej linii koszt transportu tego towaru oraz czy może do takiej faktury w całości zastosować stawkę VAT 0 proc. właściwą dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta