Współwłasność firmy wyklucza preferencję
Wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego, którym jest ułamkowa część przedsiębiorstwa nie jest transakcją wyłączoną z opodatkowania VAT.
Sprawa dotyczyła interpretacji ustawy o VAT. Konkretnie chodziło o podatkowe skutki wniesienia do spółki jawnej wkładu niepieniężnego, którym będzie ułamkowa część przedsiębiorstwa.
We wniosku podatniczki wyjaśniły, że w darowiźnie otrzymają na współwłasność po 1/2 części przedsiębiorstwa, które aktualnie prowadzone jest przez ich matkę. Przyjmą je do swojego majątku osobistego. Firma zajmuje się wynajem i zarządzaniem nieruchomościami. Przedsiębiorstwo składa się przede wszystkim z nieruchomości oraz wyposażenia biura. Kobiety tłumaczyły dalej, że niezwłocznie po otrzymaniu darowizny, planują jedną, wspólnie podjętą czynnością prawną, wnieść przedsiębiorstwo jako wkład niepieniężny do istniejącej już spółki jawnej – w celu kontynuowania jego działalność w zasadniczo niezmienionej formie. Podkreśliły, że pomiędzy darowizną a wniesieniem wkładu nie nastąpi zmiana substancji biznesowej przedsiębiorstwa, w szczególności jego składu, funkcjonowania oraz celu gospodarczego.
Podatniczki chciały potwierdzenia, że wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki w postaci ułamkowej części przedsiębiorstwa, będzie wyłączone z opodatkowania zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, czyli jako zbycie przedsiębiorstwa.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta