Mediacja jest szansą dla polskiego sądownictwa
Powszechność mediacji, sprawne działanie wymiaru sprawiedliwości, stosunki społeczne sprzyjające rozwojowi – to system naczyń połączonych.
Zapowiadana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego może wydać się rewolucyjna lub nawet budzić kontrowersje, bo jej osią ma być wprowadzenie obligatoryjnej mediacji na etapie przedsądowym w sprawach gospodarczych i pracowniczych. Bez przystąpienia do mediacji sąd zwróci pozew wskutek niezachowania warunków formalnych pisma (art. 4583a i art. 4771c k.p.c.).
W ścisłej korelacji z przywołanymi zmianami przepisów k.p.c. pozostaje projekt zmian odpowiednich przepisów kodeksu cywilnego i regulacji dotyczących prawa pracy. W zakresie stosunków gospodarczych planuje się dodanie art. 3961, nakładającego obowiązek zamieszczania w umowach zawieranych przez przedsiębiorców klauzul przewidujących, że gdy dojdzie do sporu między nimi dotyczącego zawartej umowy lub pozostającego w związku z nią, przed skierowaniem sprawy na drogę sądową podejmą próbę rozwiązania sporu poprzez mediację.
I, odpowiednio, w przestrzeni stosunków pracowniczych w art. 29 kodeksu pracy proponuje się dodanie § 12, z którego wynika, że umowa o pracę powinna zawierać postanowienie, że w razie sporu dotyczącego zawartej umowy lub pozostającego w związku z nią przed skierowaniem sprawy na drogę sądową strony podejmą próbę rozwiązania sporu poprzez mediację. Mediacja będzie prowadzona przez mediatora wskazanego przez strony stosunku pracy, gdyż w treści...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta