Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kapitały własne jednostki

12 maja 2021 | Rachunkowość | ANETA ŚWIERZE

Źródłem kapitału własnego w przedsiębiorstwie mogą być udostępnione prywatne środki pieniężne jego właścicieli lub całość wypracowanego przez to przedsiębiorstwo zysku, który zgodnie z wolą właścicieli nie zostaje im wypłacony, lecz zostaje przeznaczony np. na zasilenie kapitału zapasowego.

 

Kapitał własny jest inaczej określany jako aktywa netto. Można zatem wskazać, że aktywa netto to aktywa pomniejszone o zobowiązania.

Kapitały własne dzielą się na:

1) kapitały podstawowe,

2) kapitały rezerwowe.

W skład kapitałów podstawowych wchodzą: kapitał zakładowy, inaczej zwany założycielskim, (w przypadku spółki akcyjnej można posłużyć się określeniem: kapitał akcyjny, w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – określeniem: kapitał udziałowy), wspólników. Natomiast do kapitałów rezerwowych zalicza się kapitał zapasowy, rezerwowy, przedsiębiorstwa, zasobowy oraz z aktualizacji wyceny.

Kapitał podstawowy

Kapitał (fundusz) podstawowy jest tworzony na podstawie przepisów prawa, w szczególności: Kodeksu spółek handlowych i ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych. W spółkach kapitałowych (tj. współkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w spółkach akcyjnych) kapitał podstawowy ustala się i prezentuje według wartości nominalnej odpowiednio udziałów bądź akcji. Natomiast w prostych spółkach akcyjnych (które zaczną funkcjonować w obrocie prawnym od 1 lipca 2021 r.), mimo że również zaliczają się one do spółek kapitałowych, kapitał akcyjny tworzy się niezależnie od akcji. Akcje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11959

Wydanie: 11959

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament