Nowy system handlu emisjami dla transportu i ciepłownictwa
Szybkie ograniczenie emisji wymaga jednej ceny emisji dwutlenku węgla dla wszystkich sektorów.
Unia Europejska postawiła sobie ogromne zadanie: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. w porównaniu z rokiem 1990 w ciągu zaledwie dziewięciu lat i zasadniczo zaprzestanie tych emisji do 2050 r. Cele te wykraczają poza komfortową strefę stopniowego zastępowania elektrowni, samochodów, samolotów, fabryk i systemów grzewczych, których okres eksploatacji dobiega końca, czystszymi alternatywami. Ponadto, obecna polityka klimatyczna UE jest niewystarczająca, aby zagwarantować, że przedsiębiorstwa i konsumenci szybko podejmą działania w celu ograniczenia zużycia ropy naftowej, węgla i gazu oraz zainwestują w zeroemisyjne rozwiązania alternatywne.
Samo zakazanie zanieczyszczających działań, takich jak jazda samochodami z silnikami spalinowymi czy ogrzewanie olejem lub węglem, będzie niezwykle inwazyjne. Byłoby to również dość niesprawiedliwe, ponieważ w szczególności osoby mniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta