Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skład kolegialny lepszy czy gorszy?

12 maja 2021 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

Żaden rodzaj składu sędziowskiego nie zwolni sędziego z jego indywidualnej odpowiedzialności za wydany wyrok.

Uwzględniając pogarszającą się sytuację epidemiologiczną, ustawodawca w ostatnim projekcie zmian kodeksu postępowania cywilnego wprowadza zasadę jednoosobowych składów sędziowskich w drugiej instancji przed sądem cywilnym. Jest to rozwiązanie wypracowane na okres pandemii i wywołane zagrożeniem dla życia i zdrowia sędziów i pracowników sądów. Trzeba podkreślić, że w obecnych warunkach funkcjonowanie wydziałów odwoławczych stwarzało podwyższone ryzyko dla zdrowia, co wynika z przyjętego modelu losowego doboru sędziów oraz liczby spraw rozstrzyganych przez te sądy.

Losowanie utrudniło pracę sędziów odwoławczych

Praca sędziów w wydziałach odwoławczych staje się w ostatnich latach coraz trudniejsza. Powoduje to zwiększająca się liczba spraw, zmieniające się procedury, obszerne środki odwoławcze, przerzucenie na sądy drugiej instancji części zadań sądów pierwszej instancji w zakresie kontroli formalnej środków odwoławczych czy w końcu braki kadrowe. Nic tak chyba jednak nie utrudniło pracy jak system losowego doboru sędziów.

W sądach odwoławczych nie został przyjęty podział na tzw. stałe składy, lecz losowany jest zarówno referent, jak i pojedynczo sędziowie uzupełniający skład. Jeśli więc w danym wydziale pracuje kilkunastu sędziów, oznacza to, że orzekają oni we wszystkich możliwych konfiguracjach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11959

Wydanie: 11959

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament