Jak rozliczyć wspólną inwestycję budowlaną
W finansowaniu budowy środka trwałego udział mogą brać, obok inwestora głównego, również inni współinwestorzy, których uczestnictwo w tym procesie trzeba odpowiednio ująć w ewidencji księgowej.
Zgodnie z art. 647 k.c., przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.
Inwestor jest jednym – obok inspektora nadzoru inwestorskiego, projektanta i kierownika budowy (robót) – z uczestników procesu budowlanego, do obowiązków którego należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie: opracowania projektu budowlanego, objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy, opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz wykonania i odbioru robót budowlanych (art. 17 pkt 1 i art. 18 ust. 1 pkt 1-4 prawa budowlanego).
W finansowaniu wspólnej inwestycji w zakresie budowy środka trwałego udział mogą brać, obok inwestora głównego, również inni współinwestorzy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta