Zarząd nieruchomością wspólną dużej wspólnoty mieszkaniowej
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t. j. DzU z 2020 r., poz. 1910 z późn. zm., dalej jako u.w.l.) właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego ustalić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej. W tej umowie mogą powierzyć sprawowanie zarządu zarządcy, mogą ustanowić swój organ w postaci zarządu, który sam będzie zarządzał nieruchomością albo zleci to zarządcy, jakiego sam wybierze. Właściciele mogą zmienić sposób ustalonego już zarządu, co wymaga podjęcia uchwały wspólnoty zaprotokołowanej przez notariusza, przy czym zmiana osoby zarządcy nie jest zmianą sposobu zarządu (postanowienie SN z 27 lutego 2009 r., II CZ 4/09, orzecznictwo SN dostępne na www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami). Zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 u.w.l., obejmuje czynności zwykłego zarządu i czynności przekraczające ten zakres (postanowienie SN z 9 lipca 2020 r., I CSK 257/17, z odwołaniem się do wcześniejszego orzecznictwa).
Instytucja zarządu w u.w.l. ma dwa odniesienia – jedno wynikające z art. 18 ust. 1, a drugie z art. 20; pierwsze dotyczy ustanowienia zarządu nieruchomością wspólną, a drugie powołania członków zarządu. Wybór zarządu wspólnoty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta