Jak bezpiecznie inwestować w czasie kryzysu?
Analiza prawna, precyzyjne umowy, zabezpieczenia prawne, forma współpracy dopasowana do potrzeb inwestora, to krótki schemat, który powinien charakteryzować każdą przemyślaną inwestycję. Jego wdrożenie nie musi kosztować majątku, a gwarantuje bezpieczeństwo. Wiktor Kotiuk radca prawny Grzechowiak Kotiuk Radcowie Prawni
W dobie pandemii co raz chętniej inwestujemy. Obawiając się załamania gospodarczego, zamieniamy pieniądz na dobra o trwałym charakterze. Oprócz typowych inwestycji w nieruchomości, dużym zainteresowaniem cieszą się nowe technologie czy odnawialne źródła energii. Inwestycja może przybrać najróżniejsze formy. Od pożyczki udzielonej przez inwestora, przez nabycie udziałów w spółce, po coraz popularniejsze joint venture (z ang. wspólne przedsięwzięcia). Niezależnie w co planujmy zainwestować, przed przekazaniem środków powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo. Jak dobrze przeprowadzić ten proces?
Analiza prawna inwestycji
Due diligence – za tymi dwoma słowami (z ang. należyta staranność), kryje się nic innego jak analiza prawna inwestycji. Due diligence („DD") często kojarzy się negatywnie z opasłymi opracowaniami, które kosztują dziesiątki tysięcy złotych! Wśród mniejszych inwestorów nierzadko traktowane jest jako zbędny wydatek i w efekcie pomijane, co pozbawia inwestora wiedzy na temat ryzyk związanych z inwestycją.
Dobre DD wcale nie musi być książką i kosztować majątku. DD w ogóle nie musi przyjmować postaci papierowej. Może to być zwięzła informacja w formie schematu lub nawet ustna, ale powstała w oparciu o szczegółową analizę dokumentów i regulacji prawnych. Zadaniem prawnika jest dostarczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta