Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przewodnik po transakcjach M&A, czyli jak nie kupić kota w worku

14 maja 2021 | Biznes w czasie pandemii | Anna Kratiuk Michał Dawidowicz

Fuzje i przejęcia to duża szansa na rozwój biznesu, ale też często duże ryzyko, dlatego każda taka transakcja powinna być starannie przemyślana i zaplanowana. Znajomość poszczególnych etapów umożliwi przygotowanie się do niej oraz znacznie łatwi jej przeprowadzenie. Anna Kratiuk senior counsel, radca prawny w Sołtysiński Kawecki & Szlęzak Michał Dawidowicz starszy prawnik, adwokat w Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

 

Chcąc przybliżyć Państwu polskie realia „fuzji i przejęć" (czyli M&A – definicja >patrz ramka), przygotowaliśmy krótkie podsumowanie, opisujące biznesowe i prawne uwarunkowania rodzimych fuzji i przejęć oraz przebieg procesu transakcyjnego – zarówno z punktu widzenia właściciela biznesu, przedmiotu transakcji jak i potencjalnego inwestora. Doradzamy również, jak przygotować się do planowanej sprzedaży oraz zwracamy uwagę na kluczowe regulacje prawne, mogące mieć bezpośredni wpływ na strukturę transakcji i powodzenie inwestycji.

M&A jako szansa na rozwój

Fuzje i przejęcia to pojęcie bardzo szerokie. W praktyce, zwrot ten najczęściej obejmuje transakcje, których celem jest rozwój prowadzonego biznesu poprzez przejmowanie kolejnych przedsiębiorstw. Takie przejęcia dają możliwość zdobycia silniejszej pozycji na rynku lub ekspansji na nowe rynki w dużo krótszym czasie niż w przypadku tzw. rozwoju organicznego, polegającego na stopniowym budowaniu wartości przedsiębiorstwa. Jednocześnie jednak – duża szansa to często duże ryzyko – każda transakcja powinna być starannie przemyślana, zaplanowana i przeprowadzona.

Rodzaje transakcji

Gospodarczym celem transakcji M&A jest najczęściej przejęcie, w całości lub części, kontroli nad innym przedsiębiorstwem. Taki rezultat można (z reguły) uzyskać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11961

Wydanie: 11961

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament