Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wspólnik może zaskarżyć uchwałę pozbawiającą go udziału w zysku?

14 maja 2021 | Biznes w czasie pandemii | Anita Garnuszek Krzysztof Wawrzyniak

Maj i czerwiec to miesiące, w których dochodzi do podsumowania wyników spółek za poprzedni rok obrotowy oraz podjęcia decyzji co do przeznaczenia osiągniętego zysku. Sposób zagospodarowania wypracowanego zysku niekiedy stanowi zarzewie sporu korporacyjnego między akcjonariuszami lub wspólnikami.

Wypracowany przez spółkę zysk netto najczęściej przeznacza się na: wypłatę dywidendy, kapitał zapasowy, kapitały rezerwowe, pokrycie straty netto z lat ubiegłych itp. Zgodnie z art. 396 § 1 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) spółka akcyjna oraz analogicznie spółka komandytowo-akcyjna, ma obowiązek utworzenia kapitału zapasowego, dla celów pokrycia ewentualnych bieżących lub przyszłych strat. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma takiego obowiązku, ale ma taką możliwość.

Umowa bądź statut spółki mogą również przewidywać utworzenie innych kapitałów przeznaczonych na szczególne cele lub pokrycie strat, czyli tzw. kapitałów rezerwowych.

Jednym z podstawowych uprawnień korporacyjnych zarówno wspólnika, jak i akcjonariusza spółki kapitałowej, jest prawo do dywidendy. Uprawnienie to może być jednak ograniczane, czy to w drodze stosownych postanowień umowy spółki bądź statutu, lub w drodze przeznaczenia całości zysku na kapitał zapasowy lub rezerwowy, o czym decyduje zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie akcjonariuszy. W ostatnim przypadku, o ile uzasadniają to potrzeby gospodarcze spółki, taka sytuacja jest prawnie dopuszczalna.

Niekiedy jednak sposób zagospodarowania wypracowanego zysku może być zarzewiem sporu między wspólnikami lub akcjonariuszami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11961

Wydanie: 11961

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament