Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Familijne pożyczanie nie zawsze z daniną

14 maja 2021 | Prawo co dnia | ALEKSANDRA TARKA

Pożyczki w najbliższej rodzinie nie muszą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych, i to bez względu na kwotę. Pod pewnymi jednak warunkami.

 

Prywatna pożyczka to dobra alternatywa dla kredytów bankowych, zwłaszcza gdy udziela jej ktoś bliski. Trzeba jednak pamiętać, że umowa pożyczki nie jest obojętna podatkowo. W grę wchodzi tu podatek od czynności cywilnoprawnych, tzw. PCC. Co do zasady umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku znajduje się w katalogu czynności nim opodatkowanych. Stawka podatku jest stosunkowo niewielka, bo wynosi 0,5 proc. A podstawą opodatkowania jest kwota lub wartość pożyczki albo depozytu. Po umowie określającej, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy – kwota każdorazowej wypłaty.

Dla pożyczek w rodzinie ustawodawca przewidział pewne preferencyjne rozwiązania, które umożliwiają nawet całkowite uniknięcie rozliczenia z fiskusem. Tak jak każda preferencja, zostały jednak obwarowane pewnymi warunkami.

Limit i pełna ulga

W przypadku pożyczek w rodzinie w grę wchodzą dwa rozwiązania. A ich zastosowanie i zakres zależy od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11961

Wydanie: 11961

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament