Wszystkie nieprawdy o Krajowym Planie Odbudowy
Unia Europejska to projekt otwarty na nowe wyzwania. Musi potwierdzić swoją użyteczność tu i teraz – pisze polityk PO i były komisarz UE.
Debata publiczna wokół Krajowego Planu Odbudowy obrodziła w półprawdy i nieprawdy. Oto kilka z nich, wartych sprostowania.
1.Uwspólnotowienie długu to „hamiltonowski moment" europejskiej integracji
Zaciągnięcie wspólnego długu wyniesione zostało do rangi „momentu hamiltonowskiego" w dziejach UE – w nawiązaniu do Aleksandra Hamiltona, który w roku 1791 przeforsował przejęcie długów poszczególnych stanów przez budżet federalny Stanów Zjednoczonych. Informuję, że wspólnota europejska zaciąga wspólne długi już od lat 70. XX wieku! Zatem uwspólnotowienie długu ma więcej niż 40 lat! Nowa jest jedynie niezwykła skala – 750 mld euro oraz przewaga dotacji, gdy dotychczasowe wspólne pożyczki zaciągano na kredyty.
Czy wspólny dług oznacza także wspólną odpowiedzialność? Odpowiedź brzmi: tak. Bowiem gwarantem długu jest budżet wspólnotowy UE, na który składają się wszystkie kraje członkowskie i ten budżet ma spłacać zadłużenie.
2. Będziemy spłacali długi Greków
Straszy się Polaków na dwa sposoby. Po pierwsze, uwspólnotowienie długu sprawi, że będziemy spłacali długi niegospodarnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta