Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju 2.0
Przed ogłoszeniem tzw. Nowego Ładu warto sprawdzić, co zostało z poprzedniej wielkiej strategii PiS. I przekonać się, że żaden z jej sztandarowych projektów gospodarczych nie został zrealizowany.
W głosowaniu 4 maja Sejm wyraził zgodę na ratyfikowanie decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która umożliwi uruchomienie Funduszu Odbudowy i Odporności Unii Europejskiej. W konsekwencji do Polski może wpłynąć około 250 mld zł w postaci bezzwrotnych dotacji oraz kredytów.
Autorzy Krajowego Programu Odbudowy piszą: „W perspektywie średnioterminowej proponowane działania w ramach KPO wspierają dalszą transformację gospodarki polskiej, której celem zgodnie z zapisami uchwalonej przez rząd w 2017 r. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.; SOR) jest tworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski przy jednoczesnym zwiększeniu spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i terytorialnym".
Wkrótce ma zostać ogłoszony tzw. Nowy ład, który będzie nową strategią rządu. Punktem wyjścia do formułowania nowych strategii gospodarczych powinno być sprawozdanie z realizacji strategii wcześniejszych. Nie słyszałem jednak, żeby PiS miał zamiar taką relację przedstawić. Ten artykuł ma za zadanie częściowo tę lukę wypełnić.
Dwa komponenty
SOR jest złożonym dokumentem, a krótka charakterystyka jego celów jest trudna. W celu analizy można jednak przyjąć, że zawiera on dwa główne komponenty: ekonomiczny i socjalny. Pierwszy określa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta