Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Roszczenie o zapłatę tytułem przedłużenia terminów realizacji prac na rzecz GDDKiA

21 maja 2021 | Biznes w czasie pandemii | Mariusz Nowakowski, Paweł Pietrzak

Szczególne warunki kontraktowe stosowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad są sformułowane w wielu miejscach w sposób niezrozumiały i niejednoznaczny. Podczas ich stosowania – m.in. w ramach rozliczeń związanych z przedłużeniem terminów realizacji prac – dochodzi więc do częstych sporów pomiędzy zamawiającym a wykonawcami.

 

W polskim porządku prawnym obowiązuje zasada pełnej kompensacji szkody, w myśl której poszkodowany może domagać się naprawienia całego uszczerbku powstałego w jego dobrach prawnie chronionych (straty oraz utraconych korzyści). Jednocześnie zgodnie z zasadą swobody kontraktowej istnieje możliwość pewnego ograniczenia odpowiedzialności za szkodę, np. w stosunku do danego rodzaju szkody albo do określonej wysokości.

Z ORZECZNICTWA

„Odpowiedzialność odszkodowawcza pełni niewątpliwie funkcję kompensacyjną. W polskim prawie cywilnym obowiązuje zasada pełnego odszkodowania (...) możliwe są w określonych granicach odstępstwa od tej zasady" – wyrok Sądu Najwyższego z 8 września 2017 r., sygn.

akt II CSK 857/16

Przykład modyfikacji reguł odpowiedzialności za szkodę stanowią postanowienia umowne stosowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (dalej: „GDDKiA") w ramach szczególnych warunków kontraktu (dalej: „SWK").

Jak zostało zdefiniowane pojęcie „kosztu"?

Na gruncie Subklauzuli 1.1.4.3 SWK – stosowanych dotychczas i mających zastosowanie do większości realizowanych obecnie projektów przez GDDKiA – „koszt", w zakresie odnoszącym się do należności wobec wykonawcy związanej z przedłużeniem terminów realizacji prac („czas na ukończenie"), obejmuje „płatność za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11967

Wydanie: 11967

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament