Nie zawsze płaci ta strona, która przegrywa w sądzie
Temat kosztów procesu w postępowaniu cywilnym to jedno z podstawowych zagadnień jakie jest omawiane przed zainicjowaniem jakiejkolwiek sprawy sądowej. Niezwykle często, zwłaszcza od aspektu finansowego, zależy opłacalność prowadzenia danego sporu.
Z pozoru, tematyka kosztów procesu nie wydaje się szczególnie skomplikowana, zwłaszcza w kontekście generalnej zasady procesu cywilnego „kto przegrywa ten płaci". Jednakże w praktyce przedmiotowa kwestia okazuje się dużo bardziej złożona. Przy całej różnorodności możliwych do wniesienia powództw i stanów faktycznych odpowiedzialność za koszty procesu może kształtować się bardzo różnorodnie.
Reguły odpowiedzialności za koszty procesu
Koszty procesu to nakłady pieniężne ponoszone przez stronę w związku z tokiem postępowania sądowego. Obejmują one koszty sądowe, a więc opłaty sądowe oraz podlegające zwrotowi wydatki sądowe (np. wynagrodzenie powołanych w sprawie biegłych sądowych), a także koszty strony (występującej osobiście lub reprezentowanej przez profesjonalnego pełnomocnika).
Podstawową zasadą obowiązującą w postępowaniu procesowym, jest zasada odpowiedzialności za wynik procesu, która statuuje obowiązek ponoszenia kosztów procesu przez stronę, która przegrała sprawę. Wyżej opisaną regułę wyraża przede wszystkim art. 98 § 1 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.), zgodnie z którym strona przegrywająca sprawę zobowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. Przegrywającym sprawę jest powód, którego żądanie nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta