Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze płaci ta strona, która przegrywa w sądzie

21 maja 2021 | Biznes w czasie pandemii | Agnieszka Ociesa

Temat kosztów procesu w postępowaniu cywilnym to jedno z podstawowych zagadnień jakie jest omawiane przed zainicjowaniem jakiejkolwiek sprawy sądowej. Niezwykle często, zwłaszcza od aspektu finansowego, zależy opłacalność prowadzenia danego sporu.

Z pozoru, tematyka kosztów procesu nie wydaje się szczególnie skomplikowana, zwłaszcza w kontekście generalnej zasady procesu cywilnego „kto przegrywa ten płaci". Jednakże w praktyce przedmiotowa kwestia okazuje się dużo bardziej złożona. Przy całej różnorodności możliwych do wniesienia powództw i stanów faktycznych odpowiedzialność za koszty procesu może kształtować się bardzo różnorodnie.

Reguły odpowiedzialności za koszty procesu

Koszty procesu to nakłady pieniężne ponoszone przez stronę w związku z tokiem postępowania sądowego. Obejmują one koszty sądowe, a więc opłaty sądowe oraz podlegające zwrotowi wydatki sądowe (np. wynagrodzenie powołanych w sprawie biegłych sądowych), a także koszty strony (występującej osobiście lub reprezentowanej przez profesjonalnego pełnomocnika).

Podstawową zasadą obowiązującą w postępowaniu procesowym, jest zasada odpowiedzialności za wynik procesu, która statuuje obowiązek ponoszenia kosztów procesu przez stronę, która przegrała sprawę. Wyżej opisaną regułę wyraża przede wszystkim art. 98 § 1 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.), zgodnie z którym strona przegrywająca sprawę zobowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. Przegrywającym sprawę jest powód, którego żądanie nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11967

Wydanie: 11967

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament