Jak bezpiecznie przeprowadzić polskie rolnictwo przez zmiany
Konieczność zapewnienia UE bezpieczeństwa żywnościowego jest jednym z głównych wyzwań związanych z transformacją unijnego rolnictwa zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.
Unia Europejska postawiła sobie za cel dojście do 2050 r. do zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto i oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów. Plan jego osiągnięcia został przedstawiony w postaci Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ).
Jak podkreśla Komisja Europejska (KE), EZŁ to strategia na rzecz wzrostu, która ma doprowadzić do „przekształcenia UE w sprawiedliwe i prosperujące społeczeństwo, żyjące w nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarce". Zaznacza, że zmiana musi przebiegać w sposób „sprawiedliwy i sprzyjający włączeniu społecznemu".
Zachować potencjał
Szeroka transformacja w UE obejmie wszystkie sektory gospodarki. Zmiany będą związane m.in. z czystą energią, zrównoważonym przemysłem i zrównoważoną mobilnością. Niezwykle istotną częścią tych zmian jest także unijne rolnictwo.
– EZŁ to wielkie i trudne wyzwania związane z ochroną klimatu i środowiska we wszystkich obszarach polityki i gospodarki. Znaczące jest w nim miejsce rolnictwa, gdzie wyzwaniem jest ochrona rolniczej przestrzeni produkcyjnej, aby zachować jej produktywność i walory środowiskowe dla przyszłych pokoleń. Jest to szczególnie ważne dla gospodarstw rodzinnych – mówi „Rzeczpospolitej" Grzegorz Puda,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta