Preambuła Senatu będzie tylko wskazówką
Tekst dodany przy ratyfikacji nie stanowi norm prawnych, ale może być wykorzystany do interpretacji zasad dysponowania środkami unijnymi.
Wygląda na to, że Senat 27 maja przyjmie jedną poprawkę w formie preambuły do ustawy ratyfikacyjnej decyzji Rady o unijnym Funduszu Odbudowy.
Ale i ona budzi spory, czy i jakie może mieć znaczenie.
Choć większość prawników oraz dotychczasowa praktyka wskazują, że ustawa ratyfikacyjna powinna zawierać dwa artykuły: zgodę parlamentu na ratyfikację oraz datę jej wejścia w życie – i tak jest w tej ustawie, to nie da się wykluczyć, że senacka preambuła nie zostanie w Sejmie odrzucona, jeśli zabraknie do tego bezwzględnej większości.
Ratyfikacja z poprawką
Jedno jest już raczej pewne: procedury ratyfikacyjnej nic nie zatrzyma. To mógłby uczynić jedynie prezydent, czy to wetując ustawę z preambułą, czy kierując ją prewencyjnie do Trybunału Konstytucyjnego.
Stosunkowo proste byłoby natomiast podpisanie ustawy i następcze zaskarżenie samej preambuły do TK.
Ze względu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta