Chemioterapia jest jak stanowisko z karabinem
Każdy pacjent z chłoniakiem prędzej czy później ma wznowę – mówi prof. Wojciech Jurczak, hematolog i specjalista chorób wewnętrznych.
Jak wygląda sytuacja pacjenta, który dostaje diagnozę: chłoniak z komórek płaszcza?
Pacjenci z chłoniakiem z komórek płaszcza są wykluczeni i zapomniani. O ile leczenie pierwszego rzutu jest w Polsce zgodne z europejskim standardem,o tyle trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy z pacjentów prędzej czy później ma wznowę choroby. To straszne, ale taka jest natura chłoniaka z komórek płaszcza. We wznowie rokowanie jest już o wiele gorsze. Większość takich pacjentów nie odpowiada na immunochemioterapię czy inne leki, które mamy do dyspozycji w katalogu NFZ.
Dlaczego? Jaki jest mechanizm oporu organizmu przed lekami?
Nie ma tu jednej prostej odpowiedzi. W chłoniaku z komórek płaszcza mamy mutację genu kodującego cyklinę, czyli jedno z białek zawiadujących cyklem komórkowym. Ten błąd na początku choroby nie ma znaczenia klinicznego – większość pacjentów odpowiada na leczenie bardzo dobrze. Z czasem doprowadza jednak do całej lawiny wtórnych błędów genetycznych. Większość z nich oznacza, że klasyczna chemioterapia nie będzie skuteczna. Jednym z przykładów jest mutacja białka p53, które warunkuje mechanizm...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta