Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezstronność wymagana

26 maja 2021 | Sądy i Prokuratura | Aleksandra Rutkowska Dariusz Rutkowski
źródło: Shutterstock

Zakaz udziału sędziego w rozpoznawaniu sprawy, w której w instancji niższej brał udział w orzekaniu, jest warunkiem rzetelnego procesu na wokandzie ETPC.

Zasada bezstronności sędziego w polskiej procedurze cywilnej znajduje odzwierciedlenie m.in. w przepisach regulujących instytucję wyłączenia sędziego. Zgodnie z art. 48 § 1 pkt 5 kodeksu postępowania cywilnego sędzia jest wyłączony z mocy samej ustawy w sprawach, w których w instancji niższej brał udział w wydaniu zaskarżonego orzeczenia. Przepis ten należy rozumieć w ten sposób, iż wyłącza on od rozpoznawania sprawy w sądzie drugiej instancji lub w Sądzie Najwyższym (w przypadku rozpoznawania skargi kasacyjnej) sędziego, który w instancji niższej (odpowiednio pierwszej lub drugiej) brał udział w orzekaniu.

Analiza orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczącego prawa do rzetelnego procesu (art. 6 ust. 1 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, DzU z 1993 r. nr 61, poz. 284 dalej: konwencja) prowadzi do wniosku, że powyższa kwestia przysparza problemów w orzecznictwie sądów będących sygnatariuszami konwencji.

Ponownie ten sam sędzia

Niejako sztandarowym orzeczeniem w tym przedmiocie było orzeczenie ETPC z 2012 r. wydane w sprawie Toziczka przeciwko Polsce (wyrok ETPC z 24 lipca 2012 r., skarga nr 29995/08).

Stan faktyczny sprawy przedstawiał się następująco. Pomiędzy stronami sporu toczyła się sprawa cywilna. Wyrokiem z 16 czerwca 2003 r. Sąd Okręgowy w Opolu oddalił żądanie skarżącej. Wyrokiem z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11971

Wydanie: 11971

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament