Skutki podatkowe faktoringu
Minister Finansów wydał interpretację ujednolicającą stanowisko organów podatkowych w odniesieniu do skutków podatkowych cesji wierzytelności własnych w ramach faktoringu. Ma ona zastosowanie zarówno do podatku dochodowego od osób prawnych jak i podatku dochodowego od osób fizycznych.
Chodzi o interpretację ogólną Ministra Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (dalej: MF) z 15 lutego 2021 r. (DD5.8201.11.2020).
Odnosi się ona do umowy faktoringu opartej na cywilnoprawnej instytucji cesji wierzytelności przez faktoranta (wierzyciela wierzytelności) na rzecz faktora. Podkreślenia wymaga, że interpretacja ogólna ogniskuje się wokół cesji wierzytelności wynikających z uprzedniej sprzedaży przez podatnika (faktoranta) towarów i usług, w związku z którymi rozpoznano przychód należny. Zatem zastosowanie się do tej interpretacji ogólnej nie będzie skutkować ochroną interpretacyjną w przypadku, gdy przykładowo takiego zbycia dokonywać będzie podmiot, dla którego dana wierzytelność nie stanowiła przychodu należnego (na przykład: pożyczkodawca w części pożyczkowej wierzytelności).
Różne stanowiska
Dotychczas organy prezentowały różnorodne stanowiska w zakresie rozpoznania przychodów podatkowych oraz związanych z nimi kosztów uzyskania przychodu na cesji wierzytelności w ramach faktoringu. Historycznie, organy w wydawanych interpretacjach podatkowych przyznawały zbywcom wierzytelności prawo do nierozpoznania przychodu podatkowego z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta