Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wpływ APA na sprawozdanie finansowe

26 maja 2021 | Rachunkowość | Adam Janicki

Obowiązujące od 2018 r. zmiany w przepisach podatkowych dotyczące usług niematerialnych spowodowały lawinowy wzrost zainteresowania uprzednimi porozumieniami cenowymi. Procedury ich uzyskania trwają jednak dłuższy czas, a ich pozytywne zakończenie ma zwykle istotne skutki księgowe.

Od 1 stycznia 2018 roku w polskim prawie podatkowym znacznemu ograniczeniu uległa możliwość ujmowania w kosztach podatkowych kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych (art. 15e ustawy o CIT). Limitowaniu podlega nadwyżka kosztów związanych z nabyciem tych usług powyżej kwoty 3 milionów złotych. Do tej wysokości koszty mogą być w całości ujęte w kosztach podatkowych pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów prawa podatkowego, jak m.in. wykazanie związku kosztów z osiąganymi przychodami. Nadwyżka kosztów jest objęta limitem w wysokości 5 proc. EBITDA.

Wprowadzone zmiany wywołały wątpliwości co do traktowania transakcji związanych z usługami niematerialnymi dla wielu podmiotów gospodarczych, w szczególności funkcjonujących w ramach grup kapitałowych. A to przełożyło się na znaczny wzrost zainteresowania spółek procedurą zawierania uprzedniego porozumienia cenowego, tzw. APA (ang. advance pricing agreement).

APA to formalne porozumienie między podatnikiem a organem podatkowym w sprawie ustalenia cen transakcyjnych. Organ akceptuje wskazany przez podatnika we wniosku wybór i sposób stosowania metody ustalania ceny transferowej używanej w relacjach podatnika i podmiotów z nim powiązanych. Porozumienie takie przybiera formę decyzji administracyjnej, a organem właściwym do jej wydania jest Szef Krajowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11971

Wydanie: 11971

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament