Fiskus źle ocenił skutki transakcji łańcuchowej
Błędna jest teza, że dopóki dostawa nie jest powiązana z fizycznym przemieszeniem towaru z jednego państwa do innego, dopóty nie może być uznana za dostawę ruchomą.
Spór w sprawie dotyczył uznania dostawy towarów za eksport opodatkowany 0 stawką VAT. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że zajmuje się produkcją i sprzedażą wyrobów ze stali. Współpracuje z nabywcą z Polski, który odsprzedaje jej towary odbiorcom z krajów spoza terytorium UE. W łańcuchu dostaw występują najczęściej więc trzy firmy tj. spółka, nabywca i jego kontrahent. Z wniosku wynikało, że towary transportowane są bezpośrednio od spółki do kontrahenta.
Podatniczka szczegółowo opisała zasady dostaw. Zwracała m.in. uwagę, że to nabywca jest odpowiedzialny za organizację i dopełnienie wszelkich formalności i działa na własną rzecz. To on ponosi także koszty transportu, a w trakcie nie dochodzi do jego przerwania. Transport odbywa się bezpośrednio od spółki do kontrahenta bez przerwania tej procedury. Odpowiedzialność za towar do momentu dostarczenia kontrahentowi ponosi nabywca. Dostawy odbywają się według międzynarodowych reguł handlowych EXW i FCA (Incoterms 2020).
Spółka uważała, że transakcje to eksport towarów opodatkowany w Polsce zerową stawką VAT? Fiskus odpowiedział, że nie. Wyjaśnił, że w przypadku transakcji łańcuchowych, kiedy ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta