Gruzja: 30 lat niepodległości
Nasz kraj jest bramą UE do Kaukazu, Morza Kaspijskiego i Azji Środkowej – pisze p.o ambasadora.
26 maja 2021 r. Gruzja obchodzi 103. rocznicę powstania Demokratycznej Republiki Gruzji i 30. rocznicę odzyskania niepodległości po rozpadzie Związku Radzieckiego.
Ogłoszona przez Gruzję niepodległość trwała tylko trzy lata (1918–1921). Pomimo tak krótkiego czasu Demokratyczna Republika Gruzji wywarła znaczący wpływ na rozwój jej państwowości w dłuższej perspektywie.
W 1991 r. Gruzja odzyskała suwerenność, a w referendum 31 marca 99,08 proc. ludności odpowiedziało twierdząco na jedyne pytanie – „Czy popierasz przywrócenie niepodległości Gruzji zgodnie z Deklaracją Niepodległości Gruzji z 26 maja 1918 r.?". Niestety, po odzyskaniu niepodległości Gruzja ponownie stała się celem agresji militarnej i wojny hybrydowej na szeroką skalę ze strony Rosji, mającej na celu destabilizację kraju, utrzymanie stref wpływów i zahamowanie rozwoju demokratycznego. 30 lat później pogwałcenie integralności terytorialnej Gruzji trwa. Po dziś dzień Rosja narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego, suwerenności i integralności terytorialnej i nadal nielegalnie okupuje integralne części kraju – Abchazję i Cchinwali/Osetię Południową.
Niemniej jednak naród gruziński jasno wyraził chęć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta