Przesłanie sędziego Falcone
Podstawowym zadaniem sędziów jest orzekanie, a oczekiwanie przywilejów im nie przystoi.
23 maja 2021 r. minęła kolejna już rocznica śmierci najwybitniejszego sędziego naszych czasów, jakim był Giovanni Falcone. Mimo upływu ponad ćwierć wieku od jego śmierci sędzia Falcone, podobnie jak sędzia Borsellino, dla wielu dzisiejszych sędziów walczących o niezawisłość jest postacią godną naśladowania. Falcone, Borsellino i inni włoscy sędziowie wykazali się wielką odwagą. Prowadzili najtrudniejsze śledztwa, nie bali się ujawniać powiązań włoskiej mafii z politykami. Sędzia Falcone doprowadził do największego w historii walki z mafią procesu, tzw. Maxiprocesso, przeciwko sycylijskiej cosa nostrze. Akt oskarżenia przeciwko 475 mafiosom liczył 8,6 tys. stron. Skazano 342 z nich.
Sędziowie ci żyli w sytuacji nieustannego zagrożenia życia, korzystali przez 24 godziny na dobę z ochrony. Wiedzieli, że wcześniej czy później zginą, i nauczyli się żyć z myślą, że może to nastąpić w każdej chwili. Sędzia Falcone nie bał się śmierci i mówił, że ten, kto się boi, umiera codziennie, a ten, kto się nie boi, umiera tylko raz. Powstaje pytanie, czy może on być dla nas także współcześnie wzorem sędziego i czy rozumiemy, jakie wartości powinny przyświecać sędziom.
Umiłowanie prawdy i sprawiedliwości, a nie pieniędzy
Sędziowie są powoływani do służby społecznej. Poszanowanie godności, umiłowanie prawdy i uczciwości to testament, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta